Історія

Історія будівництва трамвайного сполучення і метро на Салтівку

xperior_ads_single_content_above

У 1970 р., задля вирішення проблеми транспортування робітників із Салтівки до промислових підприємств Орджонікідзівського (нині – Індустріального) району Харкова, була побудована нова трамвайна лінія довжиною 8 км. Її будівництво почалось від заводу «Південкабель» уздовж проспекту Тракторобудівників. 

1970 р. Трамвай біля заводу «Південкабель» на новій лінії, що з’єднувала Салтівку з промисловими підприємствами Орджонікідзівського (нині – Індустріального) району Харкова

Прокладення нової лінії було проголошено «народним будівництвом», в якому брала участь велика кількість жителів міста. Будівництво велось під особливим наглядом тодішнього очільника Харкова та Харківської області – першого секретаря обласного комітету комуністичної партії Григорія Ващенка, який міг несподівано з’явитися з перевіркою на об’єкті і в день, і в ночі. 

Григорій Ващенко

Будівництво тривало усього 2 місяці – таких рекордних строків із прокладання нових трамвайних ліній раніше не було ніде у Радянському Союзі. Урочисте відкриття відбулося 11 травня 1970 р. і було заявлено як подарунок жителям Салтівського житлового масиву до Дня Перемоги. Перший трамвай за новим маршрутом провела Ірина Степул. 

Урочисте відкриття трамвайної лінії уздовж проспекту Тракторобудівників 11 травня 1970 р

Особливо відзначилися під час будівництва нової трамвайної лінії бригади тресту «Харківспецбуд», управління екскавації «Харківжитлобуд», дорожні робітники 92-го тресту і тресту «Південспецбуд», мостозагін №27, бригади добровольців тракторного, підшипникового, верстатобудівного заводів і тисячі хар)

11 квітня 1970 р. Харків’яни на суботнику будують нову трамвайну лінію уздовж проспекту Тракторобудівників

У 1977 р. на території північно-східної частини Салтівського житлового масиву розпочалось будівництво трамвайного депо. У 1982 р. воно було остаточно добудоване і стало найбільшим в Радянському Союзі. Через 40 років, у 2022 р., Салтівське трамвайне депо неодноразово було обстріляне ракетами з російської федерації, більша частина салтівських трамваїв була знищена.

Проект будівництва Харківського метрополітену, який передбачав створення низки станцій на території Салтівки: «Академіка Павлова», «Автострадна», «Салтівка», «Сади» був розроблений у 1967 р. 

1967 р. Проект будівництва Харківського метрополітену з станціями на терироторії Салтівки: «Академіка Павлова», «Автострадна», «Салтівка», «Сади»

Але задля того, щоб більш ефективно з’єднати підземним транспортом Салтівський житловий масив із іншими районами міста, було прийнято рішення побудувати окрему Салтівську лінію Харківського метрополітену уздовж вулиці Академіка Павлова. Проектом передбачалася можливість зробити відгалуження від основної лінії на Східну Салтівку від станції «Барабашова». Початок будівництва Салтівської лінії прийнято відраховувати від 16 квітня 1977 р, коли було закладено станцію «Пушкінська». Під час будівництва лінії метробудівники виявили важкі геологічні умови – велику масу ґрунтових вод. Між станціями «Київська» і «Барабашова», над руслом річки Харків був побудований критий метроміст. Станції Салтівської лінії, із архітектурно-мистецької точки зору, вважаються найкращими серед інших у Харківському метрополітені. 

Проект станції «Київська» Салтівської лінії Харківського метрополітену

11 серпня 1984 р. відбулось урочисте відкриття перших 5 станцій Салтівської лінії метрополітену: «Історичний музей», «Дзержинська» (нині «Університет»), «Пушкінська», «Київська», «Барабашова» (нині «Академіка Барабашова»). 24 жовтня 1986 р. були відкриті ще три станції: «Академіка Павлова», «Студентська», «Героїв Праці». 

У книзі відгуків про відкриття Салтівської лінії Харківського метрополітену ми можемо побачити характерні для того часу записи:

«Мы жители огромного Салтовского жилого массива г. Харькова очень благодарны любимой Родине за то, что к нам пришло метро. Сердечное спасибо партии и правительству за такой подарок рабочему классу».

«Вошла в метро и плачу от радости и гордости за свой город, за свою страну. Огромное спасибо строителям метро. Это настоящее чудо!»

«Я работаю на ул. Сумской, но живу на ул. Академика Павлова. Очень благодарна и довольна, что теперь в метро еду полчаса вместо 1,5 часа».

Книга відгуків про відкриття Салтівської лінії Харківського метрополітену

На жаль, після початку повномасштабної військової агресії російської федерації проти України 24 лютого 2022 р., Салтівська лінія метрополітену постраждала. З перших днів війни станції метро Салтівської лінії стали укриттям для багатьох харків’ян, які переховувались від бомбардувань та ракетних ударів. Наземна інфраструктура Салтівської лінії не була захищена, тому зазнала руйнувань. Наприклад, 6 березня 2022 р. був нанесений ракетний удар по Салтівському депо метрополітену. Після того, як інтенсивність обстрілів Харкова зменшилась, 24 травня 2022 р. Салтівська лінії метрополітену, окрім станцій «Академіка Павлова», «Студентська» та «Героїв праці» знову почала перевозити пасажирів, а 27 травня вже з залученням всіх станцій. З поновленням обстрілів Салтівки влітку 2022 р. станції метро «Академіка Павлова», «Студентська» та «Героїв праці» закривались для перевезення пасажирів, але з 29 вересня 2022 р. ці станції знову працюють в штатному режимі. Будемо сподіватись, що станції метро Салтівської лінії метрополітену вже не будуть закриватись, а у майбутньому будуть відкриватись тільки нові.

Автор: Богдан Івченко.

xperior_ads_single_content_below

673 Comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

xperior_ads_single_related_above

Related Articles

Історія

Місто тремпелів та сявок: історія титулу «Перша столиця»

Дуже часто і в наш час можна почути, що Харків – це...

Історія

Історія озера Кірова на Салтівці: правда і вигадки

Неподалік станції метро Академіка Павлова розташоване озеро Кірова – найбільше озеро на...

Історія

Топ-10 знаменитостей, які жили на Салтівці

До 2022 р. Салтівський житловий масив був найбільшим за кількістю населення не...

Історія

Історія вулиць і проспектів Салтівки

У 1963 р. Харківським філіалом Державного інституту проектування міст була створена схема...

xperior_ads_single_related_below