Археологічне минуле Салтівки

У більшості людей історія Салтівки асоціюється з радянським періодом історії, коли масово будувались багатоповерхові житлові будинки, які у наш час російські війська нещадно руйнують своїми ракетами. Але насправді історія Салтівки сягає своїм корінням сивої давнини.

Поселення людей на території Салтівки існували ще до нашої ери. Археологічна експертиза у шарі піщаного ґрунту чорного кольору на земельній ділянці по вулиці Чернівецькій, неподалік від станції метро «Академіка Павлова», яку провів археолог Костянтин Пеляшенко у листопаді 2007 р., довела, що люди жили в цій місцевості  близько 5 тис. років тому. Знайдені фрагменти ліпної кераміки, оздоблені дрібнозубчатим штампом, і археологічне дослідження всього культурного шару свідчать, що тут було поселення бронзової доби. 

Знахідки фрагментів кераміки бронзової доби на вулиці Чернівецькій

У 1977 р. на території північно-східної частини Салтівського житлового масиву розпочалось будівництво трамвайного депо, яке стало найбільшим на території Радянського Союзу. Саме тут археологи на чолі із В’ячеславом Бородуліним виявили групу із 5 старовинних курганів.

Учні середньої школи №50 беруть участь у розкопках курганів на Салтівці

 Найбільший із них місцеві жителі називали «Вовча гора», за їх словами, у минулі часи висота кургану сягала 4 метрів. Археологи почали дослідження кургану, коли насип був майже знищений, а на місці історичного об’єкту був влаштований скотомогильник. На відстані 150 метрів на схід від Вовчої гори знаходився ще один курган, однак його розташування було важко визначити, оскільки біля кургану вантажівками було накидано велику кількість чорнозему. Крім того, поряд, на землях тодішнього радгоспу «Кутузівський» (тепер територія Салтівського житлового масиву), було виявлено ще 3 кургани, які протягом багатьох років використовувалися під оранку, тому їх висота була не більше 1 метра. Один із цих курганів був майже зруйнований двома траншеями для силового і телефонного кабелю. 

У кургані Вовча гора були виявлені фрагменти неорнаментованого горщика та людські кістки, перемішані із кістками тварин.

Горщик з кургану Вовча гора

На відстані 8 метрів від центру кургану Вовча гора було також виявлено поховання людини у позі ембріона. Поряд зі скелетом знаходився поховальний інвентар – два горщики. Археологи ідентифікували це поховання як зразок зрубної археологічної культури 18-12 ст. до н. е

Поховання людини у позі ембріона з кургану Вовча гора

Другий курган був пограбований ще до його археологічного дослідження. Останки  похованої людини були розкидані хаотично, однак, незважаючи на це, археологи виявили 35 золотих нашивок у формі ґудзиків у центрі кургану на дні поховальної камери, крім того, було знайдено уламок кинджалу тих часів. Сусідній курган також був пограбований, але і в ньому дослідники знайшли  срібне намисто, 2 золоті бусини, одну золоту нашивну бляшку і уламок залізного браслету. Обидва кургани археологи зарахували до культури поховального обряду лісостепових племен скіфського часу 4-5 ст. до н. е. Для досліджених курганів було характерно спорудження поховальної камери стовпової конструкції у вигляді кибитки скіфа-кочовика.

Салтівське трамвайне депо, на території якого були розташовані стародавні кургани, у 2022 р. зруйноване російськими ракетами, але археологічні артефакти, знайдені там, були збережені завдяки самовіданній роботі харківських археологів та музейників. Наша історична спадщина збережена для майбутніх поколінь українських патріотів!

Автор: Богдан Івченко

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Поиск на этом сайте