Новини

Верховний Суд визнав приготування кальянів в ресторанах рекламою та стимулюванням продажу тютюнових виробів

xperior_ads_single_content_above

Верховний Суд України (ВСУ) визнав, що послуга приготування кальянів у закладах ресторанного господарства є стимулюванням продажу тютюнових виробів, а відтак кальяни підпадають під абсолютну заборону в закладах ресторанного господарства, незалежно від їхнього складу.

Таким чином українське судочинство відстояло право громадян на здоров’я у напрямку посилення боротьби з епідемією вживання тютюну.

Що сталося?

З 2012 року в Україні заборонені реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, до яких входить і тютюн для кальяну. Незважаючи на це, недобросовісні субʼєкти господарювання надавали послуги з приготування кальяну, що за визначенням є формою реклами та стимулюванням продажу тютюну. 

Верховний Суд України, розглянувши касаційні скарги Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві у справах №320/29317/23 та №320/23655/23, ухвалив рішення, якими підтвердив законність накладення фінансових санкцій Держпродспоживслужбою на субʼєкти господарства за стимулювання продажу тютюнових виробів шляхом надання послуги приготування кальяну, що є порушеннями ст. 16 Закону 2899-IV.

Верховний Суд зазначає: «Надання закладом послуги приготування кальяну потрібно вважати стимулюванням продажу тютюнових виробів та вживання тютюну, навіть якщо безпосередньо не відбувається реклама продукту».

Окрім того забороненим є розміщення інформації про послуги приготування кальянів у меню: «Розміщення інформації про тютюнові вироби або пов’язані з цим послуги в меню закладу ресторанного господарства або на плакатах, підпадає під заборону реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг».

Таким чином, заклади ресторанного господарства не мають права надавати послугу приготування кальяну взагалі. Розміщення інформації про тютюнові вироби і предмети, повʼязані з їх використанням, заборонене (крім одного плаката розміром не більше 40х30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація, надрукована шрифтом чорного кольору на білому фоні про наявні у продажу тютюнові вироби та ціни на них).

Рішення Верховного Суду відповідають міжнародним стандартам

Наведені позиції Верховного Суду повністю відповідають міжнародним стандартам, зокрема Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюнуКерівним принципам РКБТ ВООЗ та Директиві №2014/40/ЄС, які забороняють будь-яку рекламу тютюнових виробів, включаючи тютюн для кальяну та аксесуари до нього. 

Відповідальність за рекламу та стимулювання продажу тютюну 

Закон №2899-IV визначає, що порушення вимог статті 16 передбачає штраф у розмірі 30 тисяч гривень, а в разі повторного порушення протягом року – 50 тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів.

відповідальність за порушення

Чому це важливо?

«Рішення Верховного Суду є вкрай важливим, оскільки підтверджує відповідність законодавству дій Держпродспоживслужби у недопущенні реклами та стимулювання продажу тютюнових виробів через пропонування кальяну. Таким чином ми бачимо в дії, що здоровʼя громадян є пріоритетом для держави і вона спроможна його відстоювати», – наголосив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя».

Куріння кальяну небезпечне для здоров’я як самих курців, так і людей поруч, оскільки кальянний дим містить високу концентрацію токсичних речовин та канцерогенів. Всесвітня організація охорони здоров’я наголошує: 1 година куріння кальяну може дорівнювати за впливом диму ста викуреним сигаретам. Курець під час сесії кальяну робить близько 200 затяжок, вдихаючи в 30–40 разів більше диму, ніж під час куріння сигарет. 

SHkoda-kal-ianiv

Тривале вдихання вторинного кальянного диму може спричинити запаморочення, отруєння чадним газом, а надалі — астму, ішемічну хворобу серця, інсульт і навіть рак легень, стравоходу та шлунка.

Опитування ВООЗ демонструють, що курцями кальяну в Україні лишаються 2,6% громадян, водночас ця частка сконцентрована у наймолодшій віковій групі репродуктивного віку 18-29 років. 

xperior_ads_single_content_below
xperior_ads_single_related_above

Related Articles

АфішаНовини

Куди піти на вихідних у Харкові 18 та 19 січня: добірка найцікавіших подій

Після майже трирічної паузи ми повертаємося до традиції створювати добірки подій для...

Новини

Бригаду ППО з Харківщини хочуть перевести у піхоту

Понад 300 військовослужбовців із 164-ї радіотехнічної Слобідської бригади, яка базується на Сході...

Новини

Харків отримає 20 сучасних тролейбусів від Брно

Місто-побратим Брно (Чехія) передасть Харкову 20 тролейбусів, які відповідають сучасним стандартам. Це...

Новини

В Харківській області збили ракети Х-59: в полях знайшли уламки

За минулу добу сили ППО на Харківщині збили декілька ракет Х-59. Про...

xperior_ads_single_related_below