Стара Немишля і Салтівський шлях 

Зараз колишня територія Немишлі – це повноцінна складова частина Харкова, яка у 2016 р. була визначена як Немишлянський район міста. Нині, після початку повномасштабної агресії Російської Федерації проти України, російські війська обстрілюють різні райони Харкова. 26 червня 2022 р., після півночі, окупанти обстріляли медичний комплекс на території Немишлянського району, пошкодили дах, технічний поверх, операційну на 7-му поверсі та рентгенкабінет на 6-му поверсі. Але наприкінці 19 століття – це було степове передмістя із великою кількістю хуторів, що мали специфічний побут і особливу культуру. Отже, зануримося у життя старої Немишлі за допомогою спогадів Катерини Антонович (мова і правопис оригіналу збережені).

Катерина Антонович, із книгою якої ми хочемо познайомити відвідувачів нашого сайту, народилася у Харкові у 1884 р., а літню пору року зазвичай проводила на околицях міста біля річки Немишлі, про що вона залишила напрочуд цікаві замальовки із хутірського життя поблизу Харкова. Ці спогади Катерина Антонович були надруковані у 1965 р. у Вінніпегу (Канада). 

Катерина Антонович

Зараз колишня територія Немишлі – це повноцінна складова частина   Харкова, яка у 2016 р. була визначена як Немишлянський район міста. Але наприкінці 19 століття – це було степове передмістя із великою кількістю хуторів, що мали специфічний побут і особливу культуру. Отже, зануримося у життя старої Немишлі за допомогою спогадів Катерини Антонович (мова і правопис оригіналу збережені). 

ХУТІР

Дванадцять верств від Харкова був наш хутір. Їхати й бути там було великою радістю. Хутір був на річці Немишлі. Вліті вона висихала. Лишались маленькі ставочки, іноді більші. На весні річка широко розливалась і заливала водою наші луки на хуторі. Вліті на них росла високо трава така, що мене з головою закривала. 

Старомосковська вулиця – нині частина проспекту Героїв Харкова

На хутір ми їхали великим Салтовським шляхом, але перед тим треба було їхати досить довго містом. Спочатку нашою Миколаївською вулицею, потім Стар-Московською через широку Конну площу (називалась так тому, що там відбувались кінські ярмарки), далі переїздили повз Сабурову Дачу. Це велика лічниця. Колись там був головним лікарем мій дід, татів тато. Брат тата Тиміш саме там, коли працював над трупом, порізав пальця і вмер від зараження крови; тоді не було таких ліків, як тепер.

Салтовський шлях був широкий-широкий. Ніколи потім у моєму житті ніде не бачила таких широких шляхів. Наша багата Україна землі не жалувала. Цим шляхом, тато казав, їздили наші чумаки у Крим по сіль. Після душного порошливого Харкова так легко дихалось свіжим степовим повітрям. Наші собаки Сірко і Рудько бігли за нами, впадали в дике захоплення і ганяли по степу разом, і один за одним, і за зайцями і за птицями.

З великого шляху ми повертали на вузеньку дорогу. Поворот був якраз біля двох козацьких могил. Коли було піднятись на них, то в далечині, на обрії, видно було такі самі дві високі могили. Колись вони показували шлях. Далеко вдолині, в тумані, в поросі і в димі, було видно Харків.

Ми спускались з пригорку вниз і вже було видно наш хутір з високими тополями. Ось уже видно і нашу хату з ганком на колонах.

Картина харківського художника Сергія Васильківського «Українська хата»

Я не витримую, а вискакую з екіпажу і разом зі собаками біжу вниз. На зустріч вилітають хуторянські пси, скакають і хочуть лизнути в лице, гавкають і крутяться в загальній радості разом з нашими псами. Виходять сторож і сторожиха хутора з маленькою донечкою Марфою. Дівчата на хуторі її прозивають «Марфочка-дурна овечка», але вона зовсім не була дурна. Вміла мені розповідати гарні казки чи то про «залізну бабу», якої вона дуже боялась і робила при цьому страшне обличчя, чи про «кобилячу голову», в якої «сім аршин борода» і цієї кобилячої  голови чомусь я сама вже боялась, якось дуже живо її собі уявляла.

І ось ми вже на хуторі. Вносять речі до кімнат, візник від’їздить, а я біжу в садок униз, бо хата на горі, привітатись з усіма – з річечкою, ставочком, деревами, криницею, – все це тоді були  для мене живі істоти і я була переконана, що вони так само радіють мною, як я ними.

Треба було знайти вузенький струмочок, перескочити на другу сторону річки Немишлі, і тоді вже був ставок. Я дуже любила жаб і бачити як вони швидко-швидко з високого берега стрибали вниз у воду.

Сучасне фото річки Немишля

Недалеко була криниця з високим журавлем який допомагав тягнути воду з криниці, і двома довгими, видовбаними з суцільного дерева ночвами, з яких пила воду худоба . Звідти бігла стежечка вгору, до вишневого садочка, а в ньому стільки вишень! Великих, темно-червоних, майже чорних, усе дерево засипане ними. Гілки аж схилялись додолу від тягару. Як приходиш додому, то і лице і руки були червоного кольору!

Криниця з журавлем
Ночви

Обід, варений сторожихою, смакував незвичайно. Наш борщ, пшоняна каша, вареники з вишнями.

ВІТРЯКИ

Вітряк на Харківщині

Вітряки дуже підходили до українського степу, до української природи, до українського села . Якось без вітряка важко було й уявити наше село. А наші села були такі прекрасні! Біленькі, чисто вимазані хатки; у вишневих садках росли яблуні, груші, сливи. Біля хати – сила квітів, особливо, коли була молода дівчина, яка дбала, щоб її квітник був найліпшим. Красоля, королів цвіт, мальви, гвоздики, чорнобривці – мусіли рости, м’ята й любисток також. В любистку кожна мати купала доньку, щоб гарна була, щоб хлопці любили, а хлопців купали, щоб дівчата любили. Взагалі любисток був чарівним зіллям.

У нас, на селі, збирали «чарівне зілля», особливо як була стара бабуся. Зілля зв’язували в пучечки і корінцями до гори вішали в коморі, чи в хаті. Тоді так гарно пахло! Між цими зелами завжди був і рум’янок для шлунку, чи як дівчина хотіла, щоб волосся посвітлішало, то мила його в рум’янку. Як у немовлят болів животик, то одну-дві ложечки відвару з рум’янку давали. Наші традиції найбільше берегли бабусі. Вони завжди ходили в українському одязі. А коли бабуся мала час і була в доброму настрої, то можна було намовити її показати свою скриню – велику, дерев’яну, гарно розписану різними квітами і зверху і з боків. Всередині скрині зверху лежали звинуті колом полотна, вони гарно пахли льоном. Потім бабуся діставала одяги, так майстерно складені, що зовсім не м’ялись, не дивлячись на те, що поверх клались інші речі. Складені спідниці так тісно лежали одна на одній, що коли їх виймали, щоб одягти, то були ніби тількищо випрасовані. Бабуся показувала як треба складати спідницю, як сорочку – і це була ціла наука!

Все виймалось і показувалось з такою любов’ю, з таким розумінням цінності всього, що і той, хто дивився, також так розумів і цінував. І нарешті на самому споді лежали найгарніші речі, які бабуся приготувала собі «на смерть». Білим по білому майстерно вишита сорочка таким прекрасним, складним орнаментом, що трудно очі одвести, така вона гарна!

Вишивка білим по білому на сорочці Палажки Лук’янівни Чоломбітько. Кін 19 ст., Харківщина

(Фото 9. Вишивка білим по білому на сорочці Палажки Лук’янівни Чоломбітько. Кін 19 ст., Ха І робиться шкода, що така краса мусить лягати в домовину, але сказати бабусі цього не можна. На «той світ» вона мусить з’явитись у всій красі. Все життя вона потроху підготовляє цей свій одяг, і вся родина знає, що це бабуні «на смерть».

СЕЛЯНСЬКІ ХАТИ

Пам’ятаю, як я була здивована, що хатів на селі не замикали; їх затикали дерев’яною затичнкою і виходили. Коли я якось запитала: «Чому не замикаєте?» –  мені також відповіли питанням: «А навіщо замикати? У нас злодіїв нема!» «А чужі?» «А чого чужий в мою хату піде?»

А всередині селянської хати було так тепло, так затишно. Велика українська піч розмальована квітами. В кутку образи, прикрашені рушниками з гарними візерунками – стилізованими фантастичними квітами. Перед образами висів голубок, якого господиня виліплювала з чорного хліба, а крильця і хвостик робила з майстерно складеного паперу.

Слобожанська хата

На ліво від дверей був мисник з глиняним, розмальованим посудом (кераміка) – з горшками, глечиками, мисками. Там же часто ставили і глиняні, дуже цікаві, дитячі забавки – «свистуни», коники, олені і птички, які в хвості мали дірку і могли свистіти. Там же стояв і чайний посуд –  кружки, чашки і чарки.

Мисник

Навкола хати стояли дерев’яні лави і стіл застелений полотняною, дома виробленою скатертиною. Біля печі піл, де спали в літі. Взимі спали на печі.

Хати в нас, звичайно, будувались на дві половини, посередині переділені сіньми, де стояла вода і різне невелике господарське приладдя. Зліва була кухня, зправа кімната. В сінях звичайно були сходи, чи просто драбина на горище. Наші хати були покриті соломою. В зимі було тепло, а вліті прохолодно, бо солома не нагрівалась так, як залізо.

У дворі викопували льох, де було дуже зимно, хоч льоду не було. У дворі була ще комора і загорода, куди вліті заганяли худобу, і клуня для збіжжя.

БАКША (БАШТАН)

Бакшу (це татарське чи турецьке слово) городом ніколи не називали. Город був біля хати, а бакша – на степу. Ідеш туди в гарячий день, коли ніби все повітря дрижить від спеки. Здалека вже бачиш соняшники, які, ніби сторожа, стоять довкола, і курінь, в якому живе старий дідусь – баштанник. Якийсь такий він увесь світлий! Увесь у білому – широка сорочка, широкі штани, білі вуса, біла борода і тільки темно-золоте обличчя і руки та солом’яний бриль на ньому. Навкруги така краса! Гарбузи, дині, кавуни лежать серед темно-зеленого килима. Вони різної форми і різних кольорів, і як далеко не видно, їм ніби кінця і краю нема. Дідусь пробує, щоб вибрати для мене самого спілого кавуна. Він першим і другим пальцем стукає по кавуні і коли спілий, то чути такий глибокий звук – учить мене як пізнавати –  і тількищо торкається ножем, а кавун тріскає і ламається. Він і червоний і соковитий, і хто ще не куштував кавуна, просто з бакші, тому важко уявити який він прекрасний, який смачний і солодкий.

Ходжу собі з дідусем, розмовляємо і вже нікуди більше іти не хочеться. На степу спека, а тут так свіжо і гарно! Але ще ж треба зайти на пасіку.

Пасіку ніколи не ставили просто на степу, а завжди в садку, щоб був холодок. Але степ з запашними квітами мусів бути недалеко, бо бджілки мусіли мати багато квітів.

Стоять круглі вулики з вирізаним входом для бджілок і завжди їх так багато біля входу. Одні влітають, другі вже вилітають, але завжди в порядку. Чужу бджілку до вулика не пустять. Дідусь-пасічник розповідає, що його бджола ніколи не вжалить, вона його знає, а сам пильнує, щоб мене не вжалила. Розказує, що дві матки не можуть жити разом в одному вулику. Одна мусить покинути вулик і за нею вилітають бджоли. Тоді вже нема такого порядку, як завжди, і бджоли можуть покусати. Дідусь одягає сітку і дивиться де сів рій та приправляє новий вулик; знімає рій, властиво, коли зніме матку, тоді всі бджоли летять за нею до нового вулика і там уже починають нове улаштування, нове життя.

КОСОВИЦЯ

На хуторі, де так захоплююче гарно на степу під час косовиці, косарі ідуть поряд, вони всі в білому одязі. Їхні коси блищать і піднімаються та опускаються рівномірно і степова трава кладеться рівними рядами, при чому чути музично-гострий звук зрізаної косами трави. Косарі спиняються, точать коси і знов рівно йдуть. Над степом стоять пахощі різних польових трав і все це зливається у з нічим незрівняну музику степу.

Косарі

Трави лежать рядами далеко, далеко, куди тільки сягає око, вони сохнуть. Так гарно пахне тоді свіжим сіном! Потім наші жінки і дівчата, співаючи пісень, його громадять, складають в копиці, і вже картина степу різко міняється. Всюди стоять великі копиці. Дуже приємно було влізти на верх копиці в запашне сіно і дивитись у глибоке безмежно блакитне небо з білими ніжними хмарками!

Коли вже сіно в копицях висохне, їх звозять і складають в стоги. Підніжжя копиці оточують сильним мотузом навкруги і волочать. Дітям було теж незвичайно радісно їхати під час волочіння на верху копиці аж до того місця де їх складали у стоги. Іноді це бувало просто на степу, де стоги стояли рядами, складені високо-високо, ніби великі хати. 

Одного разу чую дуже гарну українську пісню, прекрасно поділену на три голоси. Зразу не змогла зрозуміти хто її співав. Дивлюсь – іде три хлопчики, від 8 до 10 років, не більше. Якось не хочеться вірити, щоб це вони так співали. Біжу через поле на дорогу до них: ні, це таки вони співають і продовжують, бо бачать, що мені їхня пісня подобається і що з увагою слухаю. Тоді починаєш несподівано розуміти який наш нарід тонко музикальний і який надзвичайний має слух! Їх же ніхто не вчив співати, тільки сама природа України. Нашої прекрасної України!

Публікацію підготував Богдан Івченко.

12 235 Comments
 1. They’re written in countless books and passed down as folk wisdom.
  https://apostrraff548.com
  Now that we’ve covered the aphorism definition, are you ready for more examples.
  Don’t count on things that haven’t happened yet because something unexpected could occur.
  There is no try.
  This also reminds me of a precept by Sir Edwin Sandys, a politician who helped establish Jamestown, Virginia.
  Oftentimes, it makes sense to delegate tasks.
  (I say these words to make me glad),
  And then.
  Practice what you preach.
  Guy standing at a bookshelf
  Nanakorobi yaoki.
  Michael Corleone from The Godfather II disagreed with that.
  Washington’s message was that it’s wiser to be upfront and deal with the consequences.
  Finally, Actions speak louder than words is another classic example.
  It originated from Lady Mary Montgomerie Currie’s poem Tout vient a qui sait attendre.
  Then use it as a guideline to stay focused on your general theme.

 2. Journey of a thousand miles begins with a single step – A.
  https://kartuz327.com
  New broom sweeps clean – A.
  Time is a great healer.
  Cobbler always wears the worst shoes – The.
  Proof of the pudding is in the eating – The.
  He who laughs last laughs longest Link to proverb.
  The Devil looks after his own.

 3. We have put collectively the ideal Instagram purposes for your instagram is the new blog:
  Editing photos. These apps let consumers to edit, resize and apply filters.
  Layout format and layout. These applications let buyers to include impressive components like collages, graphics, as well as other graphics to your website’s brand’s page.

  Video applications. These apps can increase how your business captures and creates films.
  Analytics engagement, knowledge, and knowledge around the audience. Down load Instagram apps to track the way in which your viewers interacts along with the overall performance of one’s material.

  Table of Contents for Instagram format applicationsInstagram editing applicationInstagram video editing applicationInstagram analytics appsApps for engagement on Instagram
  Reward: fourteen time-saving tips for Instagram powerful buyers Learn the methods Hootsuite employs to generate best-high-quality material.

 4. We’ve set collectively the most effective Instagram programs for your how to use instagram to drive traffic to your food blog:
  Enhancing shots. These apps permit consumers to edit, resize and utilize filters.
  Layout format and design and style. These applications make it possible for consumers to incorporate impressive components like collages, graphics, and also other graphics to your web site’s manufacturer’s webpage.

  Video tools. These apps can enhance the best way your company captures and makes movies.
  Analytics engagement, info, and data about the viewers. Down load Instagram applications to trace how your audience interacts plus the performance of your respective written content.

  Desk of Contents for Instagram structure applicationsInstagram editing applicationInstagram video clip modifying applicationInstagram analytics appsApps for engagement on Instagram
  Reward: 14 time-preserving tips for Instagram powerful buyers Find the tricks Hootsuite employs to create top-high quality material.

 5. We have set collectively the most beneficial Instagram applications for your https://thinkmobiles.com/blog/how-much-cost-make-app-like-instagram/:
  Modifying photos. These apps permit consumers to edit, resize and use filters.
  Structure format and style and design. These applications enable buyers to include impressive aspects like collages, graphics, and also other graphics to your site’s brand name’s page.

  Movie instruments. These apps can enhance the way your organization captures and produces films.
  Analytics engagement, knowledge, and facts about the audience. Down load Instagram apps to track the best way your viewers interacts as well as general performance of your respective written content.

  Desk of Contents for Instagram layout applicationsInstagram editing applicationInstagram movie editing applicationInstagram analytics appsApps for engagement on Instagram
  Reward: fourteen time-conserving tips for Instagram strong users Learn the tips Hootsuite employs to provide prime-top quality content.

 6. We’ve put alongside one another the top Instagram programs for your use images from my blog for instagram:
  Editing pictures. These apps enable customers to edit, resize and implement filters.
  Format structure and design. These apps permit people to include revolutionary things like collages, graphics, and various graphics to your internet site’s brand’s web site.

  Online video resources. These programs can increase the best way your organization captures and creates videos.
  Analytics engagement, details, and details within the viewers. Obtain Instagram apps to track the best way your viewers interacts and the performance of the written content.

  Desk of Contents for Instagram layout applicationsInstagram enhancing applicationInstagram online video enhancing applicationInstagram analytics appsApps for engagement on Instagram
  Bonus: fourteen time-saving methods for Instagram effective customers Find out the tips Hootsuite employs to create leading-quality content.

 7. Examples of Aphorism in Politics
  Have you ever felt frustrated when other people didn’t meet your expectations.
  The complete quote was, A Jack of all trades and master of none, but oftentimes better than a master of one.
  The Purpose & Function of Aphorism
  Not only that, but you can use aphorisms in your writing to summarize your central theme.
  How do aphorisms differ from adages and proverbs.
  Proverbs, on the other hand, can be much longer than aphorisms and adages.
  What does it mean.
  Examples of Aphorism in Politics
  Sandys said, Honestie the best policie, which in modern English is…
  It’s easier to do it yourself rather than try to explain it to someone else.
  Now you might be asking.
  Aphorisms can act as a guideline to help narrow the focus of your work.
  That’s why aphorisms, adages, and proverbs are synonyms for each other.
  Do you believe that a penny saved is a penny earned.
  Examples of Aphorisms for Success

 8. The part in Star Wars where Yoda says, There is do, or do not.
  Picture of Benjamin Franklin and a caption that says “Aphorist Extraordinaire”
  The complete quote was, A Jack of all trades and master of none, but oftentimes better than a master of one.
  Not good.
  Pick an aphorism that relates to your message and use it to stay focused on your overarching theme.
  The term aphorism originates from late Latin aphorismus and Greek aphorismos.
  Both sayings highlight the benefits of waking up early.
  Don’t count on things that haven’t happened yet because something unexpected could occur.
  It’s one of the most recognized aphoristic statements today.
  We’ve all probably had to learn that the hard way.
  Interestingly enough, this saying was initially intended as a compliment.
  Now you might be asking.
  Aphoristic statements also appear in everyday life, such as daily speeches made by politicians and leaders.
  They’re inspirational quotes.
  But, the aphorism is short and sweet.
  The meaning.

 9. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Bless you

 10. I’m not sure why but this weblog is loading very slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a issue
  on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 11. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your
  stuff previous to and you’re just too wonderful.
  I actually like what you have acquired here, really like what
  you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still
  care for to keep it wise. I can’t wait to read far more from you.
  This is really a terrific website.

 12. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems
  with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 13. It’s amazing to pay a quick visit this web site and
  reading the views of all mates about this article, while I am
  also keen of getting know-how.

 14. Howdy I am so thrilled I found your blog, I really found you by accident, while I was searching
  on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and
  would just like to say thanks for a fantastic post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to go through it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome b.

 15. Your wish is my command.
  The meaning.
  It’s become one of the most viral memes on the internet.
  This aphorism is short and sweet, but it teaches us a valuable truth.
  He once stated, If you want a thing done well, do it yourself.
  search bar with “what use aphorism.” written
  And get this.
  Truthfully, there aren’t huge differences between the three.
  And since they’re universal truths about life, they help persuade your reader to accept your message.
  Another aphorism that’s adapted is, Don’t count your chickens before they hatch.
  You create them.
  Napoleon Bonaparte could relate.
  It’s easier to do it yourself rather than try to explain it to someone else.
  Now you might be asking.
  And get this.
  But not today.

 16. It’s really a nice and helpful piece of information. I’m happy that
  you just shared this useful information with us.

  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 17. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using
  WordPress on various websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into
  it? Any help would be really appreciated!

 18. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb
  blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to new updates and
  will share this blog with my Facebook group. Chat soon!

 19. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with
  SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  results. If you know of any please share. Cheers!

 20. A fascinating discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you ought to write more about this subject, it might not be a taboo matter but generally people do not talk about such
  topics. To the next! Cheers!!

 21. Excellent blog here! Also your website loads up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate
  link to your host? I wish my web site loaded up as
  quickly as yours lol

 22. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. But imagine if you added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and videos, this website
  could undeniably be one of the very best in its niche.
  Fantastic blog!

 23. Definitely believe that which you said. Your favorite justification appeared to
  be at the internet the easiest thing to keep in mind
  of. I say to you, I certainly get irked at the same time
  as folks consider issues that they plainly don’t realize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest as well as defined out the entire thing
  with no need side effect , people can take a signal. Will likely
  be back to get more. Thank you

 24. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to
  get started and set up my own. Do you require any html
  coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 25. אתר דיימונד סטור הינו האתר הראשון בישראל להשוואת מחירים בין
  טבעות אירוסין ותכשיטי יהלומים.
  פורטל הקורסים הגדול והמתקדם בישראל מציע אלפי קורסים במוסדות מקצועיים ומובילים בפריסה ארצית.

  לימודי מקצוע, לימודי תעודה, הכשרה מקצועית,
  קורסים של משרד העבודה, לימודים ללא בגרות או פסיכומטרי ולימודי הסמכה.

  בין לקוחותינו נמנים: משרדי ממשלה, משרד הביטחון,
  מועצות מקומיות ואזוריות, בתי מלון ועוד.
  היא חברת בעלת ניסיון ומוניטין
  רב בעיצוב פנים של בתים, בתי עסק וחברות,
  מטבחים, חדרי שינה וילדים וכל זה במקצועיות רבה ותוצאות מרהיבות.

  ג’ולי היא אחת מהקוסמטיקאיות המנוסות בירושלים עם ותק ומוניטין של למעלה מעשרים
  שנה בתחום והינה מתמחה בכל סוגי הטיפולים השונים.
  העסק הינו בבעלות משפחתית ומתגאה בוותק
  ומוניטין של למעלה מ- 25 שנה. אתר טופיק הינו חנות מקוונת למוצרי טופיק.
  טופיק הינו מוצר ייחודי ובלעדי
  למראה טבעי של שיער מלא ועשיר.
  מספרת כלבים וחתולים הנה למעשה סלון
  טיפוח ייחודי לכלבים וחתולים. כן
  לא תאמינו כמה זה קרוב אליכם, למעשה זה ממש
  מתחת לאף שלכם, כל מה שצריכים זה לבקר בפורטל, לפגוש
  נערת ליווי איכותית שנמצאת שם 24
  שעות סביב השעון ולבחור את
  מה שעושה ויעשה לכם טוב. מי שלא מכיר את ירושלים יתקשה להזמין בה נערות ליווי למלון או לדירה דיסקרטית בלי להיחשף, כי יש הרבה גורמים לא אמינים
  שמטעים את הלקוחות.

 26. Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s web site link on your page at
  proper place and other person will also do
  same for you.

 27. עיסוי בחיפה לאנשים מסורתיים – האם
  אפשרי? עיסוי באשדוד לאנשים מסורתיים – האם אפשרי?
  עיסויים באשדוד! מתקשרים המון פעמים עם עולמות של פנאי,
  מותרות ודברים שרק עשירים יכולים להרשות
  לעצמם. אמנם ישנם עיסויים באשדוד!

  עם זאת, ישנם עיסויים באשדוד!
  ליהודים רבים יש פנטזיה
  לשכב עם בחורה ערבייה, ואין סיכוי בדרך כלל שהם
  יצליחו להגשים את זה בבילוי רגיל במועדון בחיפה.

  בחורה אינדיאנית פצצה איכותית מהממת לעיסוי הכי לוהט ומפנק!
  משום שמדובר בחוויה בריאה, יש להשתדל לא להיות במתח ואפילו לתכנן
  את הכול כך שתוכלו להגיע גם לפני הזמן לעיסוי מפנק בראש העין
  , אם מדובר בעיסוי המתבצע בקליניקה בראש העין של
  המעסה. משום שמדובר בחוויה בריאה, יש להשתדל לא להיות במתח ואפילו לתכנן את הכול כך שתוכלו להגיע גם לפני הזמן לעיסוי מפנק באשדוד/אשקלון
  , אם מדובר בעיסוי המתבצע בקליניקה באשדוד/אשקלון של המעסה.
  המוצעים לכם – מהשבדי, דרך השיאצו ועד עיסוי באשדוד הרקמות, אך גם לאחר שבחרתם את סוג העיסוי, תוכלו להנחות
  את המעסה באשר לעיסוי המתאים לכם ביותר.

  בניגוד לעיסוי הארוטי, שהוא בעיקר על ידי גברים שונים, והוא מסופק במסגרת
  השירותים המפוקפקים,עיסוי טנטרי
  נועד גם עבור נשים וזוגות יחד כחלק בעולם הטנטרה,
  שבו נהוג להעביר את המקבל תחושה של תשוקה ורגש במהלך עיסוי עצמו
  . יחד עם זאת, תוכלו למצוא מרכזי ספא מושלמים בלב ערים
  גדולות ותוססות כמו למשל, בראש העין
  – המכונה גם “עיר ללא הפסקה”.

 28. My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I may as well
  check things out. I like what I see so i
  am just following you. Look forward to going over your web page for a second time.

 29. I am genuinely delighted to read this web site posts which carries lots of useful information, thanks for providing these kinds
  of data.

 30. Useful information. Fortunate me I discovered your site by chance, and I’m stunned why this coincidence did not happened in advance!
  I bookmarked it.

 31. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be
  on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get
  annoyed while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also
  defined out the whole thing without having side-effects
  , people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 32. Heya i am for the first time here. I came across this
  board and I to find It truly useful & it helped me out much.
  I’m hoping to provide one thing again and help others like you
  aided me.

 33. Thanks , I have just been searching for info approximately this topic for a long time and yours is the best
  I’ve came upon so far. However, what concerning the bottom
  line? Are you sure concerning the supply?

 34. Great blog right here! Also your web site a lot up very fast!

  What web host are you the use of? Can I am getting
  your associate link for your host? I want my web site loaded up as fast as
  yours lol

 35. Hello would you mind stating which blog platform
  you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time deciding
  between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 36. hello there and thank you for your info –
  I’ve definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this
  web site, as I experienced to reload the site lots of
  times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your web host is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective intriguing
  content. Ensure that you update this again soon.

 37. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I
  am encountering troubles with your RSS. I don’t understand why I cannot join it.
  Is there anybody else getting identical RSS issues? Anyone who knows the solution will you kindly respond?

  Thanks!!

 38. Hi there friends, how is all, and what you wish for to say concerning this piece of
  writing, in my view its really remarkable for me.

 39. PayPal is an online payment option where to buy cialis online safely It is recommended to stop Cialis when your sex life becomes impaired by the withdrawal or after a severe depression because these men do not have enough physical stimulation to function normally

 40. Ahaa, its pleasant dialogue regarding this piece of writing
  here at this weblog, I have read all that, so now me also
  commenting here.

 41. My programmer is trying to persuade me to move to .net
  from PHP. I have always disliked the idea because of the costs.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various
  websites for about a year and am anxious about switching to another platform.

  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress content
  into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 42. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 43. Excellent blog right here! Also your web site quite a bit up fast!
  What host are you the use of? Can I am getting your associate link
  to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 44. I’m not sure exactly why but this weblog is loading very slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 45. It seemed the least intimidating of the three, and with no textures, the one most likely to enter without a struggle order priligy online uk If you are a college student, college student who has been taking prescription medications for over 3 years, or someone who has had problems using this type of medication, you may choose to buy online because there are usually different prices between retailers

 46. Large sums of money are being continuously poured into the headquarters to strengthen the combat effectiveness and R D capabilities of the company is core corps, and form a real one stop R D and production buying priligy online

 47. Guidelines for respecting cultural knowledge, project results, code of research ethics, quality assurance, general research protocols for conducting research in Alaska Native communities, and a partnership template agreement are posted on www generic priligy online It may seem as though a simple solution to the issues associated with patents and pricing on drugs would be to order them online from countries where these patents have already expired, never existed, or where prices are lower to begin with

 48. At the same time that regulatory agencies are stepping up enforcement efforts against illegal online drug sales, professional organizations are launching programs with the goal of cleaning house from within priligy india

 49. which, let us say this mediation, that it came from the Head Office of Reich Security on a mission on behalf of Gruppenfuehrer Mueller, that I should watch this in order to report to Gruppenfuehrer Mueller, this is no longer known to me today priligy dapoxetine 30mg Taking a moment during sex to breathe deeply can actually stop your body s reflex to ejaculate

 50. As you can see from the table, longtime online facilitator eDrugstore s cost per 10 milligram dose of Cialis is higher than those at the brick-and-mortar pharmacies cialis

 51. market exclusivity for generic versions of significant products; price erosion relating to our products, both from competing products and increased regulation; delays in launches of new products and our ability to achieve expected results from investments in our product pipeline; our ability to take advantage of high-value opportunities; the difficulty and expense of obtaining licenses to proprietary technologies; and the effectiveness of our patents and other measures to protect our intellectual property rights; our substantially increased indebtedness and significantly decreased cash on hand, which may limit our ability to incur additional indebtedness, engage in additional transactions or make new investments, and may result in a further downgrade of our credit ratings; and our inability to raise debt or borrow funds in amounts or on terms that are favorable to us; our business and operations in general, including failure to effectively execute the restructuring plan announced in December 2017; uncertainties related to, and failure to achieve, the potential benefits and success of our new senior management team and organizational structure; harm to our pipeline of future products due to the ongoing review of our R our ability to develop and commercialize additional pharmaceutical products; potential additional adverse consequences following our resolution with the U cialis otc

 52. It is not my first time to visit this site, i am visiting this site dailly and
  take fastidious data from here all the time.

 53. Howdy very nice site!! Guy .. Excellent ..

  Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also?
  I am happy to seek out a lot of helpful info here within the submit, we want work out extra techniques on this regard, thanks for sharing.

  . . . . .

 54. Hello, the whole thing is going fine here and ofcourse every one
  is sharing information, that’s genuinely excellent, keep up writing.

 55. Taking Levitra or Cialis with alcohol may increase the incidence of adverse side effects best cialis online Each of the four PDE5 inhibitors ED drugs Viagra , Cialis , Stendra , Levitra has its pros and cons

 56. Hi there! I could have sworn I’ve been to your blog before but
  after going through some of the articles I realized it’s
  new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll
  be bookmarking it and checking back frequently!

 57. I am curious to find out what blog system you’re utilizing?
  I’m experiencing some small security problems with my
  latest site and I’d like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 58. Heya i am for the primary time here. I came across this board and
  I find It truly useful & it helped me out much. I hope to provide something again and help others like you
  aided me.

 59. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you could do with
  some pics to drive the message home a little bit,
  but other than that, this is great blog.
  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 60. Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually recognise what you
  are speaking approximately! Bookmarked. Kindly also discuss with my web site =).
  We will have a link alternate arrangement between us

 61. Superb post however , I was wondering if you could write a
  litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a
  little bit further. Cheers!

 62. Hurrah, that’s what I was seeking for, what a material!
  present here at this web site, thanks admin of this website.

 63. Jeśli liczysz na jak największy zysk, musisz dokonać sprawdzenia, które z kasyn dokonują największych wypłat za wygraną. Istnieją strony internetowe, na których możemy znaleźć informację na ten temat. Ponadto warto sprawdzić, które kasyna online oferują największe bonusy za wpłatę początkową. Dla początkujących graczy bardzo atrakcyjne może się okazać darmowe kasyno oferujące darmowe gry kasynowe. PODSUMOWANIE Oprogramowanie NetEnt online dostępne jest w ponad 22 językach, włączając w to język polski i nawet tak egzotyczne języki, jak hebrajski czy estoński. Gracze ze Stanów Zjendoczonych nie mają niestety dostępu do tej platformy. Płatności przyjmowane są w ponad 25 różnych walutach, w tym także w PLN. Obecnie NetEnt jest używany przez około 60 operatorów. Kasyna NetEnt korzystające z ich oprogramowania to wyróżniające się na rynku Unibet, Betsson czy Bet365. http://josueapet753108.is-blog.com/16908113/darmowe-gry-hazardowe-poker-hce-zagracie Koncesja to dokument administracyjny pozwalający na prowadzenie szczegółowo określonej działalności gospodarczej. Jest wydawana na czas od 5 do 50 lat, a organem odpowiedzialnym za jej przyznanie jest organ koncesyjny. Koncesja jest formą zgody na działalność przedsiębiorcy, właściwy organ może zatem odmówić jej przydzielenia. Wydanie koncesji lub zezwolenia stanowi państwową gwarancję, że dana spółka jest uprawniona do działania w sektorze hazardowym, mającym szczególne znaczenie z uwagi na interes publiczny oraz bezpieczeństwo państwa i obywateli. Koncesja jest aktem administracyjnym, przy wydaniu którego organ może kierować się w pewnym stopniu uznaniowością. Podstawowe różnice pomiędzy zezwoleniem a koncesją uwzględniają katalog działalności gospodarczych objętych tymi formami regulacji. Warto zwrócić uwagę, iż inne dziedziny są objęte przyznaniem zezwolenia, a inne koncesji. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku koncesji Państwo niejako rezygnuje z monopolu. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku zezwolenia.

 64. Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be
  waiting for your next post thanks once again.

 65. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful
  information. Thanks for the post. I’ll certainly return.

 66. Its not my first time to pay a quick visit this website,
  i am browsing this website dailly and obtain fastidious facts from here every day.

 67. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely
  off topic but I had to tell someone!

 68. 95 which my doctor was inpressed with. clomid men The coronavirus pandemic has quickly catapulted telemedicine to the forefront of healthcare delivery 20.

 69. AGLC Licence #782786 We carry cannabis flower, pre-rolls, edibles, extracts, beverages, concentrates, 510 cartridges, oils, CBD products, and topicals, as well as bongs, pipes, papers, dab rigs, vape pens, dry-herb vapes, and other cannabis accessories. Our cannabis ranges from low to high THC, whatever your preference is we’ve got you covered! Retailers say that B.C. Cannabis Stores (BCCS) are offering razor-thin, unsustainable margins. However, BCCS says it is operating according to business standards while also staying competitive with the illicit market. Free Delivery is here! Get your order delivered quickly and easily. Click here for details Here you’ll find the perfect strain for you and gain a connection to where it’s from and how it’s cultivated. Growers Retail welcomes newcomers to cannabis culture and rewards the intelligence of experienced connoisseurs. https://post-wiki.win/index.php?title=Can_i_buy_weed_online_legally Refer to the Health Canada Application Guide (section 7) for more information. Indigenous affiliated applicants can contact Health Canada’s navigator service to learn more at: navig@canada.ca EY refers to the global organization, and may refer to one or more, of the member firms of Ernst & Young Global Limited, each of which is a separate legal entity. Ernst & Young Global Limited, a UK company limited by guarantee, does not provide services to clients. For more information about our organization, please visit ey.com. The Government of Canada chose to legalize cannabis to create a legal framework around the production, distribution, sale and possession of cannabis in Canada. More information about the federal framework can be found on the Government of Canada’s Cannabis Resource Page.

 70. what is nolvadex used for Topics A-Z Women s Health Men s Health Pregnancy and Family Planning Protecting Your Fertility Infertility Assisted Reproductive Medicine Other Reproductive Issues Professional Organizations Procedures Treatments.

 71. Если Р±С‹ успех стоил дешево, РІСЃРµ были Р±С‹ успешны, если Р±С‹ РґРѕСЂРѕРіР° Рє успеху была РїСЂСЏРјРѕР№, РјРЅРѕРіРёРµ Р±С‹ уже давно наслаждались успехом. РќРѕ извините, это РЅРµ так. Если РІС‹ ожидаете, что ваши мечты осуществятся дешево Рё быстро – задумайтесь. РЇ РЅРµ первый РіРѕРґ изучаю рынок, стабильность здесь “не стабильная” 🙂
  Ethereum ETH на Visa/MasterCard USD обменять онлайн – Bestexchanger.pro

 72. Pozycjonowanie
  Agencja marketingowa specjalizuje sie w opracowywaniu i wdrazaniu strategii promocji biznesu w Internecie. Ta procedura nazywa sie marketingiem cyfrowym, a jej wynikiem jest: wzrost liczby wnioskow i wzrost sprzedazy; zwiekszenie swiadomosci marki; obnizenie kosztow kampanii reklamowej; zwiekszenie zasiegu grupy docelowej; wzmocnienie prestizu i atrakcyjnosci marki.

 73. The treatment of choice for neurosyphilis is intravenously administered penicillin G at a dose of 4 6 million IU per day, 5 5 million IU per day, or 3 10 million IU per day corresponding to 3 4 million IU every 4 h for 14 days at least 10 days 3, 5, 25, 38, 39. doxycycline 100mg twice a day for 10 days

 74. Hello are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but
  I’m trying to get started and set up my own. Do you need any
  html coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 75. Asking questions are truly pleasant thing if you are not understanding something fully, except this article gives pleasant understanding
  even.

 76. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the
  favor”.I’m trying to find things to enhance my site!I suppose its ok
  to use some of your ideas!!

 77. Its like you learn my mind! You appear to understand so much approximately this, like you wrote the ebook
  in it or something. I think that you could do with some p.c.
  to pressure the message home a little bit, however instead of that, this is wonderful
  blog. A great read. I will definitely be back.