Мер Харкова ініціював перевірку тендерів мерії та КП, зокрема проєкту часткової забудови Саржиного Яру

Минулого тижня стало відомо, що до розгляду Харківської міської ради готується проєкт забудови території місцевого водно-пейзажного парку Саржин Яр. А вже вчора харківський міський голова Ігор Терехов заявив про проведення фінансового аудиту всіх закупівель, які роблять комунальні підприємства та департаменти Харківської міської ради. Всі необов’язкові тендери будуть скасовані, а гроші, виділені на них, підуть на відбудову та розвиток інфраструктури міста, а також на військові потреби. Ситуацію прокоментувала Ольга Клейтман, архітекторка, керівниця архітектурної студії SBM Studio, яка займалася проєктом реконструкції Саржиного Яру у 2020 році.

Джерело:  Pragmatika

Одне з улюблених місць відпочинку харків’ян Саржин Яр наразі перебуває під загрозою часткової забудови. Причина — проєкт зведення нового офісного центру, під який виділена територія 1,7 га, що становить 10% від усього парку. За словами Ольги Клейтман, ця ділянка була виділена під забудову приватному власникові ще за часів колишнього голови Харківської ОДА. Але суперечки з приводу законності цього рішення ведуться й досі.

Зважаючи на чудове розташування, місцевість парку Саржин Ярякий виник ще у XVIII столітті, безумовно, є ласим шматочком для забудовників. Але давайте про все по порядку.

Багато років поспіль територія Саржиного Яру була великим закинутим парком із болотами, хаотичною рослинністю й заледве збереженим Саржиним струмком. Головною родзинкою цієї території було (і досі є) саме джерело чистої мінеральної води, яку містяни вважають найсмачнішою в Харкові. У 2017 році, під час капітального ремонту об’єктів зеленого господарства, що перебували на балансі КП «Харківзеленбуд», був розпочатий проєкт із реновації цієї території. Його автором стала харківська студія архітектури та дизайну SBM на чолі з архітекторкою Ольгою Клейтман. Студії вдалося створити справжній оазис серед міської забудови, який є чудовим прикладом інтеграції наявної природної зони в динамічне міське середовище.

Впродовж усього часу реконструкції і після неї забудовники намагалися відхопити частину території парку, спочатку — під житловий будинок та господарські будівлі по вул. Ковригінській, а зараз — під офісний центр із боку проспекту Науки.

У випадку із забудовою по вул. Ковригінській, попри наданий у 2020 році дозвіл Харківської міської ради на розроблення проєкту житлового будинку, у 2023 році Верховний Суд усе ж таки задовольнив позов прокуратури Харкова на користь держави та скасував рішення.

Щодо проєкту офісного центру з боку проспекту Науки, то ситуація наразі залишається невизначеною.

Ольга Клейтман, архітекторка, керівниця архітектурної студії SBM Studio, яка займалась проєктом реконструкції Саржиного Яру у 2020 році

«Три роки тому, після завершення реконструкції Яру, міська рада спромоглася все ж таки повернути спірну ділянку у власність міста. І начебто все, перемога! Але під час одного з візитів президента України до Харкова, а саме прийому в ЄрміловЦентрі, було підняте питання щодо будівництва нових схожих культурних просторів. І “під шумок” був запропонований той самий раніше відхилений проєкт офісу в Саржиному Яру… Унаслідок перемовин його погодили, і міська рада вирішила відновити проєктування. Дивно, чи не так?»  розповідає Ольга Клейтман.

Саржин Яр розташований у центральній частині
Харкова і вже неодноразово зазнавав зазіхань із боку забудовників

«Площа чотириповерхового офісного центру займає понад 10 000 кв. м, із яких 8 700 кв. м — це офісні приміщення. Це при тому, що поблизу вже є понад 90 тисяч кв. м офісних приміщень. 

Варто зауважити, що внаслідок реалізації проєкту, якщо ми будемо проїжджати проспектом Науки, вид на зелені насадження Саржиного Яру буде повністю перекритий через забудову. Така собі перспектива для жителів міста.   

Проєктуванням цього офісного центру займається харківська будівельна компанія “Авантаж”. Сам проєкт був розроблений іще до війни, але, на мою думку, він не був доречним ані тоді, ані зараз. Компанія не ризикує своїми грошима, вони ризикують грошима платників податків», — вважає Ольга Клейтман.

Візуалізація проєкту офісного центру

Доки триватиме перевірка, архітекторка разом зі своєю командою закликає надати цій ситуації якнайширшого розголосу та привернути увагу спільноти до потенційно неприйнятної забудови історичної місцевості Харкова, зокрема парку Саржин Яр.

Варто зазначити, що перевірка тендерів відбулася з подачі голови фракції «Слуга народу» у Верховній Раді України Давида Арахамії, який 17 липня розмістив пост у Телеграм щодо пріоритетів у закупівлях на місцевому рівні.

«Усі ці історії про барабани, стадіони, люксові овочерізки, перекладання бруківки там, де вона не в такому жахливому стані, значною мірою дестабілізують суспільство, яке живе непростим життям, примудряючись не просто виживати, але ще й волонтерити, донатити на армію та зберігати оптимістичний погляд на майбутнє. Я вже мовчу про сигнали, які ми отримуємо із фронту, — наші захисники просто шоковані цими новинами», — написав Давид Арахамія.

Поиск на этом сайте