Чеченський політичний і державний діяч приїхав до міста поруч з лінією фронту, аби зустрітися з місцевою владою та представниками сил оборони регіону.
Чеченці мають глибоку пам’ять про депортацію їхнього народу, яку організував Сталін у 1940-х роках. Також вони не забули, як знищували та рівняли з землею Грозний під керівництвом Бориса Єльцина, а сьогодні стикаються з жорстоким правлінням Рамзана Кадирова.
Саме тому цей народ стоїть разом з українцями задля перемоги. Чеченські добровольці – це віддані та ідеологічно свідомі люди, які воюють за Україну, щоб потім боротись за Чечню.
Разом з прем’єр-міністром незалежної Ічкерії у вигнанні Ахмедом Закаєвим до Харкова приїхав також Ахмед Альвієвим, представник ЧРІ в Україні.
«Наша мета – це відвідати наших бійців, які перебувають у цій області. Звісно, ми приїхали сюди познайомитися за пропозицією нашого друга – начальника гарнізону, щоб налагодити взаємодію між нашими та українськими військовими. Також нам пощастило зустрітися з міським головою та обговорити питання, пов’язані з подальшим перебуванням наших підрозділів тут, на Харківщині й зокрема, в Харкові», — прокоментував Ґвара Медіа свій візит до Харкова Ахмед Закаєв.
На стороні України воюють сотні чеченців:
- Добровольчий батальйон імені Шейха Мансура протистоїть окупантам на Донбасі ще з 2014 року. Підрозділ заснували у жовтні 2014 у Данії. Ініціатором його створення став суспільно-політичний рух «Вільний Кавказ». Названий на честь лідера кавказьких горців кінця XVIII століття Шейха Мансура.
- Дещо раніше того ж року з’явився батальйон імені Джохара Дудаєва. Це добровольчий військовий загін, що активно бере участь у конфлікті на сході України. Він головним чином складається з чеченців, які, вимушені покинути свою рідну землю, зараз проживають у країнах Західної Європи. Однак, у цьому батальйоні також беруть участь українці, росіяни, інгуші, азербайджанці, татари та інші представники різних народів. Він отримав свою назву на честь Джохара Дудаєва, першого президента Ічкерії, яка була Чеченською Республікою. На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в березні 2022 року увійшов до складу Інтернаціонального легіону територіальної оборони України.
- 34-й штурмовий батальйон «Шалена зграя» – військовий підрозділ, що складається з чеченських добровольців та українських військових, входить до складу 57-ї окремої мотопіхотної бригади Сухопутних військ Збройних сил України. Заснований у 2014 році під час бойових дій на Донбасі. Відтоді командиром батальйону є чеченський доброволець Казбек Абдурзаков (позивний – «Дзурдзук»).
- Батальйон імені Хамзата Гелаєва є добровольчим військовим підрозділом, який бере участь у конфлікті на сході України. Цей батальйон отримав свою назву на честь відомого чеченського командира, який загинув у 2004 році загинув під час зіткнення з російськими прикордонними військами.
- У липні 2022 року стало відомо, що в системі ЗСУ створено Батальйон особливого призначення збройних сил Чеченської Республіки Ічкерія (ЧРІ) у складі Іноземного легіону.
Наразі за територіальну цілісність України воюють одразу п’ять чеченських батальйонів.
У жовтні 2022 року Верховна Рада визнала Ічкерію окупованою Росією і засудила геноцид чеченців
«Рада підтримала визнання Чеченської Республіки Ічкерія тимчасово окупованою російською федерацією і засудження вчинення геноциду чеченського народу», – зазначав народний депутат від «Голосу» Ярослав Железняк.
Тоді за відповідну постанову проголосували 287 народних депутатів.
У документі зазначили, що ВР бере до уваги проголошення 25 листопада 1990 року Загальнонаціональним з’їздом чеченського народу декларації про державний суверенітет Чеченії (Нохчийчоь), на основі реалізації чеченським народом свого права на самовизначення, закріпленого у Статуті ООН, а також проголошення Чеченською Республікою Ічкерія незалежності після розпаду СРСР 12 березня 1992 року.